Taclalele de altădată
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pavel in fata lui Festus si Agripa.

In jos

Pavel in fata lui Festus si Agripa. Empty Pavel in fata lui Festus si Agripa.

Mesaj Scris de Fr.Dimitris Lun Iul 25, 2016 11:56 am

Pavel in fata lui Festus si Agripa. Fistos_3

Fapte . 26:19
De aceea, împărate Agripa, n'am vrut să mă împotrivesc vedeniei cereşti.
Ci am propovăduit întîi celor din Damasc, apoi în Ierusalim, în toată Iudea, şi la Neamuri, să se pocăiască şi să se întoarcă la Dumnezeu, şi să facă fapte vrednice de pocăinţa lor.
Iată de ce au pus Iudeii mîna pe mine în Templu, şi au căutat să mă omoare.
Dar, mulţămită ajutorului lui Dumnezeu, am rămas în viaţă pînă în ziua aceasta; şi am mărturisit înaintea celor mici şi celor mari, fără să mă depărtez cu nimic dela ce au spus proorocii şi Moise că are să se întîmple;
şi anume, că Hristosul trebuie să pătimească, şi că, după ce va fi cel dintîi din învierea morţilor, va vesti lumină norodului şi Neamurilor.”
Pe cînd vorbea el astfel ca să se apere, Festus a zis cu glas tare: „Pavele, eşti nebun! Învăţătura ta cea multă te face să dai în nebunie.”
„Nu sînt nebun, prea alesule Festus,” a răspuns Pavel; „dimpotrivă, rostesc cuvinte adevărate şi chibzuite.
Împăratul ştie aceste lucruri, şi de aceea îi vorbesc cu îndrăzneală; căci sînt încredinţat că nu-i este nimic necunoscut din ele, fiindcă nu s'au petrecut într'un colţ!
Crezi tu în Prooroci, împărate Agripa?... Ştiu că crezi.”
Şi Agripa a zis lui Pavel: „Curînd mai vrei tu să mă îndupleci să mă fac creştin!”
„Fie curînd, fie tîrziu”, a răspuns Pavel, „să dea Dumnezeu ca nu numai tu, ci toţi ceice mă ascultă astă zi, să fiţi aşa cum sînt eu, afară de lanţurile acestea.”
Fr.Dimitris
Fr.Dimitris

Mesaje : 3
Data de inscriere : 17/12/2012
Varsta : 76
Localizare : Atena

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum